Reference

Zpět

Vzhledem k ochraně citlivých informací není možné v referencích uvést konkrétní údaje z mých nejúspěšnějších energetických auditů a posudků. Proto se omezím pouze na všeobecné informace o projektu, ze kterých bude možné vyhodnotit přínos EA pro zadavatele.

TOP – Energetický audit.

Předmětem EA bylo tepelné hospodářství malého potravinářského podniku. Tepelné hospodářství sestávalo z parního zdroje tepla na výrobu páry a teplé vody. Vytápění a ohřev TV pro administrativní část a sociální zázemí zajišťovaly dva malé plynové kotle. Pro výrobu chladu se využívala chladírenská soustava. Cílem projektu byla úspora primární energie, účinné nakládání energií a využití obnovitelných zdrojů energie. 

Původní zdroj tepla tvořil parní kotel o výkonu 1,6 MW na tuhá paliva. Roční spotřeba energie obsažené v palivu činila 6 800 GJ. Celková průměrná účinnost zdroje tepla byla nižší jako 50 %.

V rámci úsporných opatření bylo navrženo nahradit parní systém soustavou několika malých teplovodních zdrojů (každý z nich < 50 kW) pracujících do velkoobjemové kaskády akumulačních nádob s postupně se zvyšující teplotou vody 25°C / 45 °C / 75°C. Ohřev TV v prvním stupni kaskády zajišťoval čpavkový výměník využívající odpadní teplo z chladírenského systému a dále odpadní teplo z technologické vany obsahující teplou vodu o objemu 6 m3 a teplotě 55 °C. Druhý stupeň kaskády akumulačních nádob byl zásobován energií vyrobenou tepelnými čerpadly využívajícími obnovitelnou energii ze vzduchu. Pro ohřev teplé vody v posledním stupni kaskády se použil plynový kondenzační kotel. V době provozu linky ohříval plynový kotel aktuálně spotřebovanou teplou vodu, v noci dodal energii, která chyběla k úplnému ohřátí TV v posledním bloku kaskády, a to na teplotu 75 °C.

Realizací úsporného projektu se sníží roční spotřeba TE obsažené v palivu z  6683 GJ na 902 GJ. Z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a druhotných zdrojů energie (DZE) se získá 1 334 GJ.  Roční úspora provozních nákladů dosáhne 1 031 tis.Kč. Při předpokládaných investicích 6,4 mil.Kč vychází prostá doba návratnosti investice na 6 let.

Za tajemstvím úspěšného projektu se skrývá týmová spolupráce projektanta, energetického specialisty, technika provozovatele enegetického hospodářství a odborníka, který propočítal parametry teplovodních výměníků a v neposlední řadě podrobné bilancování energetických toků (energie, množství vody a okamžité teploty vody v jednotlivých stupních kaskády zásobníků TV) v půlhodinových krocích.

TOP – Energetický posudek.

Předmětem odborného posudku bylo stanovení výše energetických ztrát způsobených netěsností rozvodů teplé vody.

Porovnáváním měrných ukazatelů parametrů centrálního zásobování teplem (CZT) bylo zjištěno, že v jedné z lokalit byla měrná energetické náročnosti ohřevu teplé vody v GJ/m3 výrazně vyšší, než v jiných lokalitách. V rámci posudku byly zpracované denní záznamy o množství tepla dodaného na ohřev teplé vody (TV) pro danou lokalitu a spotřebě pitné vody pro dodávku TV v období přibližně dvou let. Časový průběh spotřeby SV a tepla ukázal, že v poměrně přesně definovaném období došlo ke skokovému navýšení spotřeby SV a tepla tj. nastala porucha, vznikla netěsnost. Po téměř ročním trvání poruchy došlo k odstranění poruchy a ke skokovému snížení spotřeby SV a tepla na její ohřev. V obdobích před zahájením poruchy a po odstranění poruchy byly spotřeby SV a tepla dlouhodobě rovnoměrné a stejné. Na množství SV a tepla dodaného do centrálního rozvodu TV nad rámec dlouhodobé průměrné spotřeby bylo podána reklamace, kterou dodavatel tepla uznal a vrátil správcům resp. nájemcům bytů (SBD, Město XY).

TOP – Průkaz Energetické Náročnosti Budov.

Na rozdíl od Energetických auditů a Energetických posudků nelze mluvit o „nejlepším“ průkazu energetické náročnosti budov.

Z praktického hlediska považuji u průkazů ENB za největší přínos údaje o předpokládané spotřebě energie a předpokládaných provozních nákladech na energie PŘED a PO realizaci úsporných opatření s posouzením prosté doby návratnosti investic případně posouzení možnosti podat žádost na čerpání dotací z některého z vyhlášených programů.